Quantcast
Channel: Webzoom.cz » Lidské zdroje
Viewing all articles
Browse latest Browse all 22

Jak hudba ovlivňuje produktivitu

0
0

Dnes to nebude lehké, protože hudba má, jak známo, svoji nepopsatelnou podstatu, která se jen velmi těžko převádí do slov. Hudba je pokládána z tohoto důvodu (ale i mnoha dalších) za vrchol lidské kreativity, ale my si dnes položíme zásadní otázku – pomáhá nám sama hudba lépe tvořit nebo je to vše jen placebo?

Hudba se stala součástí našich pracovních i osobních dní na mnoha místech. Dříve se s ní lidé setkávali převážně při větších akcích vojenského a kulturního významu, dnes je ovšem doslova všudypřítomná, takže její vliv rozhodně nelze zlehčit.

1. Hudba může usnadnit repetitivní úkoly

Nejprve, jaké typy úloh běžně děláme. Když se píše něco poprvé a člověk nad věcí musí myslet, je to samozřejmě velmi kreativní, když ale třídíte e-maily, je to jen opakující se věc.

Byla uspořádána série průzkumů, jenž se právě na toto ptala a zjišťovala relaci mezi hudbou na pozadí a opakovaným úkolem. Výsledek podporuje hypotézu, jaká byla očekávána – čím více pohlcující úkol je, tím více rušivá hudba bude a naopak u nudné opakující se věci poskytne vítané rozptýlení.

Někdo tvrdí, že to není hudba samotná, ale spíše změna v naší náladě, jakou způsobuje – patrné zejména u lidí „na pásu“.

2. V hlučném prostředí hudba zajišťuje únik

Navzdory variabilnímu vlivu hudby na jednotlivce je jedna věc jistá – čím hlasitější místo, tím víc produktivita trpí. Lidé z IT branže, jenž poslouchali hudbu, mají tendence přicházet na lepší nápady a i dříve, ale opět díky lepší náladě, jenž způsobuje.

Zda zlepšují sluchátka produktivitu v otevřených kancelářích, kde je neustále slyšet řečnění desítek dalších lidí je stále předmětem debat. Otevřené místo možná podporuje spolupráci, ale také vás atakuje vyšší mírou hluku, takže u řady lidí to skončí tak, že bez sluchátek jsou nepoužitelní.

3. Hudba a učení nejde dohromady

Co se týče absorbování a udržení informací, rušení v jakékoliv formě je nepřijatelné. A hudba není výjimkou. V jednom průzkumu měli účastníci zopakovat komplexní úkol a přitom poslouchat hudbu a pravda je taková, že jim to moc nešlo.

Problém s hudbou je, že od nás vyžaduje příliš mnoho pozornosti.

4. Jemná hudba na pozadí pomáhá

Jestliže někdo benefituje z hudby, obvykle nejvíce tehdy, pokud je nevýrazná, takříkajíc na pozadí a bez přílišné hlasitosti nebo příliš hlubokých či vysokých tónů. Kdo se chce ponořit do něčeho kreativního, musí se vyhnout extrémům.

5. Slova jsou v práci velmi rušivá

Slova v hudbě mají svoje výhody a pro pár míst jsou pozitivem (třeba taková posilovna nebo bar), ale když přijde na úkoly vyžadující spoustu pozornosti, slova se rázem stanou opravdu velkou kreativní přítěží.

Je to z hlediska lidské psychiky totéž, jako byste zároveň hráli na kytaru a přitom poslouchali soustředěný přednes. Vyhněte se proto slovům v hudbě u všech úkolů, jenž vyžadují jazykové dovednosti a verbální architekturu. U jiných věcí typu design či programování ale věci mohou fungovat.

6. Známá hudba pomáhá

Když se člověk potřebuje na něco zaměřit, je prý dobrou volbou sáhnout po něčem co již důvěrně zná. Nová hudba je překvapující, protože mysl neví, co očekávat a má tendenci ji poslouchat s vysokou pozorností, nežli věc známou.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 22

Latest Images